Dzisiaj jest: 17.8.2022, imieniny: Anity, Elizy, Mirona

Co dalej z dworem w Mieszkowie?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1116 Autor:

Dwór Hersztopskich w Mieszkowie miał odzyskać swoją świetność na 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 27 grudnia 2018 roku przeminął, a zabytkowy budynek nadal degraduje natura.

Co dalej z dworem w Mieszkowie?
Izba pamięci, sala mundurowa, sala multimedialna, kino panoramiczne miały powstać w Dworze Hersztopskich w Mieszkowie. Razem z Wiejskim Domem Kultury, gdzie zapowiadano powstanie sali konferencyjno-widowiskowo-warsztatowej i kawiarni dwór miał tworzyć Mieszkowskie Centrum Historyczno-Kulturalne. Planowano je otworzyć na 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Inwestycję miało poprowadzić stowarzyszenie Inspiracje z Mieszkowa, które otrzymał dworek w użyczenie od gminy. Mimo widowiskowych planów pomysł spalił na panewce.
           
- Według naszego kosztorysu sprzed trzech lat kapitalny remont dworku miałby wynieść 950 tys. zł – mówi Wojciech Koterba, przedstawiciel stowarzyszenia Inspiracje z Mieszkowa. Gdy oszacowanie kosztów generalnego remontu dworku zleciła gmina, by wraz ze stowarzyszeniem zacząć starać się o pozyskanie środków zewnętrznych na jego przeprowadzenie, te wyliczono znacznie większe. - Okazało się, że przekroczą 2 mln zł. To, co przedstawiało stowarzyszenie nie uwzględniało w ogóle prac ziemnych, zabezpieczających ten obiekt, fundamenty – mówi Robert Kaźmierczak. Ponad 2 mln zł to koszty remontu, bez wyposażenia pod funkcje jakie miałby pełnić dwór.  - Żeby takie pieniądze wyłożyć, trzeba mieć pomysł. Ja tego pomysłu nie mam. Przyznaje i biję się w piersi, bo wokół tego budynku powinno się coś dziać – mówi otwarcie Wojciech Koterba. Gwoździem do trumny pomysłu na zagospodarowanie dworu  Hersztopskich była decyzja konserwatora zabytków. - Nie zgodził się on na to, aby w nietrwałej formie – na konstrukcji stalowej – zbudować antresolę, aby zdobyć trochę powierzchni w środku. Budynek może z zewnątrz wygląda na sporych rozmiarów, ale w środku jest bardzo niewielki  – informuje Robert Kaźmierczak. Stowarzyszenie Inspiracje z Mieszkowa zrezygnowało ze swoich planów, a dwór znów powrócił na majątek gminy.

           
Co dalej z tym historycznym miejscem? - Moja gorąca prośba, aby ten dworek z roku 1798 został w jakiś sposób zagospodarowany. Przez np. sprzedaż tego majątku – mówi Wojciech Koterba. Na poparcie swoje propozycji przedstawiciel stowarzyszenia Inspiracje z Mieszkowa podaje budynki dawnej biblioteki, starej zlewni mleka czy gorzelni w Mieszkowie. które po sprzedaży nabrały blasku. Władze miasta nie mówią pomysłowi: „nie”, ale są  ostrożne. - Myślę, że w 2019 roku musimy podjąć rozmowy z mieszkańcami Mieszkowa w drodze konsultacji, czy ten dwór ma być wystawiony na sprzedaż, a jeśli tak, to w jakiej formie – mówi Robert Kaźmierczak. Jak podkreśla wiceburmistrz, to od mieszkańców wsi musi wyjść taka inicjatywa. 

 
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.