Dzisiaj jest: 30.6.2022, imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Bardzo zielone osiedle w samym centrum miasta

Dodano: 3 lata temu Czytane: 956 Autor:

Rozmowa z JERZYM WOLSKIM, prezesem Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Bardzo zielone osiedle w samym centrum miasta
Panie prezesie, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie zwalnia tempa. Chce zacząć budowę kolejnego osiedla. Skąd ten pomysł?
Chcemy, aby wachlarz mieszkań proponowanych przez JTBS był jak najszerszy, adresowany do każdego „Kowalskiego” mieszkającego na terenie Gminy Jarocin i poza nią. Dlatego też nowe osiedle będzie miało wysoki standard. To również propozycja dla użytkowników lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. One były adresowane do młodych ludzi, na życiowym starcie. Wiele z tych osób już dziś stać na mieszkanie w wyższym standardzie. Dajemy im taką możliwość. Już kiedyś powiedziałem, że chcemy, aby mieszkania czynszowe nie były stałymi, a rotacyjnymi. Do tego dążymy.

Czym to nowe osiedle będzie się wyróżniać?
Budynki zostaną zlokalizowane na obrzeżu osiedla. Wewnątrz powstanie strefa wypoczynku i rekreacji. W niej: skatepark, miejsca do ćwiczeń, alejki do biegania. Oczywiście wszystko wkomponowane w mnóstwo zieleni. Tak, aby można tam było rzeczywiście odpocząć po pracy. Budynków będzie siedem, wszystkie jednoklatkowe. W każdym z nich znajdą się dwa mieszkania – apartamenty zlokalizowane na ostatnim piętrze: dwupoziomowe, o powierzchni 94 m2 z dwoma łazienkami i dużym tarasem – 17 m2.

Parkingi podziemne będą wybudowane z poziomu drogi. Oznacza to, że dopiero po wybudowania parkingów podziemnych, na ich obrzeżach, zostaną zlokalizowane poszczególne budynki. Dodatkowo, z parkingu podziemnego do mieszkania będzie można dostać się windą. To jest unikatowa rzecz w Jarocinie. Do tej pory żadne osiedle, stawiane przez deweloperów w naszym mieście, nie posiada tego rozwiązania w swojej ofercie. W podziemiach powstaną 144 miejsca parkingowe – tyle samo ile mieszkań. Na powierzchni zbudujemy kolejnych 120 miejsc postojowych. Tym samym, właściwie dla każdego mieszkania będą przynależeć dwa miejsca parkingowe. Zaprojektowaliśmy je tak, aby służyły tylko i wyłącznie mieszkańcom naszego osiedla.

Kolejną rzeczą, która wyróżni JTBS na miejscowym rynku nieruchomości staną się pomieszczenia gospodarcze. Deweloperzy każą sobie za nie dodatkowo płacić. Jeden nawet 6.000 zł. U nas piwnice będą gratis. Każde mieszkanie otrzyma swoją.

A co z usługami na osiedlu?   
Zaprojektowaliśmy budynek użytkowy. Zdaliśmy sobie sprawę, że jarocińskie osiedla są ubogie w placówki oświatowe. Szczególnie przeszkolą i żłobki. W budynku, który postawimy na osiedlu znajdzie się więc przedszkole, ale także restauracja i punkty usługowe: pralnia, fryzjer… Ta część miasta ma już wystarczająco dużo galerii i sklepów wielkopowierzchniowych.

No właśnie, gdzie dokładnie powstanie nowe osiedle?
Stworzy ono dalszy ciąg, już istniejącego, os. Rzeczpospolitej. Zostanie wybudowane z tyłu sklepu Bricomarché, w pobliżu dróg krajowych. Bardzo łatwo będzie można przemieścić się z niego zarówno do centrum  Jarocina, jak i wyjechać z miasta.

Powiedział pan, że nowe osiedle stanie się kontynuacją os. Rzeczpospolitej. Czy to znaczy, że będzie nazywało się tak samo?
Nie. Zastosujemy nową architekturę i standardy. Dlatego też osiedle przyjmie inną nazwę. Będzie się nazywało Zielone Tarasy. Tytuł nawiąże do mnóstwa zieleni, która znajdzie się na jego terenie oraz tych 17-metrowych tarasów, które staną się częściami apartamentów.

Wspomniał pan, że JTBS wybuduje 144 mieszkania. Wszystkie w systemie deweloperskim?
To jest kolejna niespodzianka. Chcielibyśmy, aby na ten wysoki standard mogli sobie pozwolić nie tylko ci, którzy mają dzisiaj pieniądze bądź zdolność kredytową. Zielone Tarasy adresujemy więc także do osób, które chciałyby mieszkać w wysokim standardzie, ale dziś nie mają na to pieniędzy. To właśnie z myślą o nich przewidujemy propozycje mieszkań z partycypacją i wykupem po 15 latach. Okres dojścia do własności jest nieprzypadkowy. W tym czasie JTBS będzie spłacał kredyt, który musi zaciągnąć na wybudowanie lokali czynszowych. Osoby, które skorzystają z tej oferty dziś wpłacą nie więcej niż 40 proc. wartości mieszkania, dostaną umowę najmu i 15 lat na przygotowanie się do wykupu. Partycypacja, wpłacona na początku, stanie się udziałem w przyszłym wykupie.   

Czy JTBS już wie, ile będzie kosztowała cała inwestycja?
Pracujemy nad projektem. Chcemy go jeszcze udoskonalić pod względem funkcjonalności. Dlatego też postaramy się o zmianę, posiadanego już, pozwolenia na budowę. Ulepszenia spowodują obniżenie kosztów budowy. Mamy nadzieję, że wpłyną też na korzyść przyszłych mieszkańców. Na pana pytanie, z czystym sumieniem, będę więc mógł odpowiedzieć za około dwa miesiące.

Jaki, w takim razie, jest szacunkowy koszt 1 m2?
Cena 1 m2 dla każdego mieszkania – niezależnie czy to będzie apartament, czy mieszkanie na innej kondygnacji – będzie taka sama. To od 4.200 zł do 4.400 za 1 m2. „Widełki” pojawiają się dlatego, że nie wiemy dzisiaj, jakimi kwotami zakończy się przetarg. Rynek aktualnie jest niestabilny, jeżeli chodzi o wykonawców i koszty materiałów.

JTBS ma już zabezpieczone środki na tę inwestycję?
Tak. Jesteśmy zaawansowani w rozmowach z bankiem. W ubiegłym roku został przygotowany biznesplan, przekazany do banku przeanalizowany. Pojawiły się pytania, więc pracujemy nad odpowiedziami. Mimo tego, już w zeszłym roku, bank określił naszą zdolność zaciągania kredytów na 21.000.000 zł. Aż tyle nie potrzebujemy. Myślę, że do końca marca powinniśmy znać ostateczną kwotę kredytu. Tak, abyśmy mogli jak najszybciej uruchomić przetarg.

W poniedziałek ruszyła kampania informacyjna JTBS-u. Co osoba zainteresowana kupnem bądź wynajmem mieszkania na os. Zielone Tarasy powinna zrobić?
Wszystkie informacje na ten temat znajdują się na, specjalnie do tego celu utworzonej, stronie internetowej – zielonetarasy.com.pl.

Co tam znajdziemy?
Przede wszystkim wizualizacje całego osiedla i poszczególnych mieszkań. Wykonujemy dodatkowe prezentacje graficzne, aby wszystko dokładnie pokazać. Łącznie z parkingami podziemnymi i budynkami gospodarczymi.

Znajdują się tam także dokumenty. Wśród nich ankiety, które będzie musiał wypełnić i złożyć w JTBS-ie każdy ubiegający się o mieszkanie. Na ich podstawie zaprosimy do podpisywania umów rezerwacyjnych. Ich wzory również zostały tam zamieszczone. Kiedy przydzielimy konkretne mieszkanie, będzie trzeba podpisać tę umowę i wpłacić 10 proc. wartości mieszkania.  Musimy mieć pewność, że zainteresowani nie zmienią swojej decyzji po tym, jak ogłosimy przetarg, bo bierzemy na siebie całe ryzyko ten gigantycznej inwestycji.

Na stronie będą się pojawiały, tak jak to miało miejsce w projekcie budowy mieszkań czynszowych, bieżące informacje z placu budowy. Zostaną tam zamontowane kamery, które pozwolą śledzić postępy prac w internecie.  

Od kiedy zainteresowani będą mogli zacząć składać dokumenty w JTBS-ie?
Już od poniedziałku mogą ściągnąć dokumenty ze strony internetowej, wypełnić i złożyć w JTBS-ie. W spółce, w biurze obsługi klienta, na interesantów czeka osoba, która udziela szczegółowych informacji na temat inwestycji. Jeżeli ktoś chciałby porozmawiać bezpośrednio ze mną, jestem do dyspozycji w każdej chwili.
 
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.