Dzisiaj jest: 27.5.2020, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Rusza program „Czyste powietrze”

Dodano: rok temu Czytane: 307 Autor:

Wywiad z WOJCIECHEM WISZNIEWSKIM, prezesem spółki Energia Jarocin zajmującej się programem "Czyste Powietrze" na terenie gminy.

Rusza program „Czyste powietrze”
Czym jest Energia Jarocin?
Energia Jarocin to spółka odpowiadająca za gminne zaopatrzenie w energię elektryczną oraz ochronę środowiska. Głównym celem jej działalności jest podejmowanie oraz koordynacja prac i działań na rzecz zwiększenia wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych na terenie objętym obszarem klastra energii.

No właśnie, nierozerwalnie z Energia Jarocin wiąże się magiczne słowo „klaster”. Co ono oznacza?
„Klaster” to inaczej współpraca pomiędzy różnymi podmiotami: wytwórcą, dystrybutorem oraz odbiorcami energii. Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki. Klaster Energia Jarocin został założony 30 listopada 2017 roku. Utworzyła go Gmina Jarocin wraz ze swoimi spółkami komunalnymi. Funkcja Lidera Klastra została powierzona nam, czyli spółce Energia Jarocin, która jest jego organem naczelnym i decyzyjnym. Koordynatorem został Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie.

W listopadzie spółka otrzymała Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Co to dla niej oznacza?
W dwóch konkursach dla klastrów energii organizowanych przez Ministerstwo Energii na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii zgłosiło się prawie 200 klastrów działających w całej Polsce. Po zakończonej ocenie formalnej oraz merytorycznej certyfikat uzyskało jedynie 66 klastrów. W tym Klaster Energia Jarocin. Zostały one przyznane za pionierskie przedsięwzięcia w sektorze energetyki rozproszonej. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wręczając certyfikaty, podkreślił, że prowadzony będzie cykliczny monitoring funkcjonowania klastrów, a uzyskany dokument ułatwi im aplikowanie o środki w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

W ostatnim czasie wiele mówi się w Polsce o ochronie klimatu, odnawialnych źródłach energii czy zmniejszeniu emisji smogu w miastach. Jaką rolę w tych kwestiach odegra Klaster Energia Jarocin?
Głównym celem Klastra Energia Jarocin jest stworzenie nowoczesnego, samowystarczalnego energetycznie miasta/obszaru, który, poprzez realizację działań opierających się na najnowszych dostępnych technologiach i rozwiązaniach organizacyjnych, pozwoli rozbudować wewnętrzne źródła energii i sieć dystrybucyjną.  Jarociński klaster energii swoją działalnością wpisuje się w realizację celów zapisanych w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Jarocin. Ten zaś realizuje zobowiązania określone w ratyfikowanym przez Polskę Protokole z Kioto oraz cele zawarte w pakiecie klimatyczno-energetycznym, przyjętym przez Komisję Europejską. Obecnie zaangażowaliśmy się w rządowy priorytetowy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. W tym celu dla mieszkańców gminy Jarocin został utworzony punkt konsultacyjny. Mieści się on w siedzibie Jarocińskiej Agencji Rozwoju. Dyżuruje w każdy czwartek od 15:00 do 16:00.

Jakie zadania stoją w 2019 roku przed kierowaną przez pana spółką?
Przede wszystkim kontynuowanie realizacji Strategii Klastra Energia Jarocin, uruchamianie kolejnych inwestycji, które, zgodnie z założeniami, w roku 2026 przy produkcji energii elektrycznej w Klastrze mogłyby pokryć 17 proc. zapotrzebowania Gminy Jarocin. Wszelkie nasze działania raportowane są do Ministerstwa Energii i służą diagnozowaniu poszczególnych projektów. W 2019 roku zamierzamy także poszerzać grupę zakupową energii elektrycznej, która jest jedną z korzyści przynależenia do Klastra Energia Jarocin. Już od roku bowiem można zaobserwować drastyczny wzrost cen prądu na rynku hurtowym. Grupowy zakup energii pozwolił nam obniżyć cenę o ponad 30 proc. w stosunku do oferowanych przez sprzedawców. Zainteresowane przedsiębiorstwa zapraszam do kontaktu na adres: klaster@energia-jarocin.pl z dopiskiem „GZE”.

W ostatnich dniach minionego roku rządzący przyjęli projekt ustawy blokującej wzrost cen prądu przez najbliższe 12 miesięcy. Codziennie słyszymy o nowych problemach związanych z tym posunięciem. Uda się uniknąć podwyżek cen?  
Podwyżek za energię nie da się uniknąć ale można coś zrobić żeby płacić mniej. Energia Jarocin planuje uruchomić grupowy program dofinansowań związany z zakupem wysokiej klasy instalacji fotowoltaicznych. Podjęliśmy pierwsze próby negocjacji i z radością przyznaję, że jesteśmy w stanie uzyskać ceny o 40-50 proc. niższe od rynkowych. Program skierowany będzie do osób fizycznych, gospodarstw rolnych, firm oraz instytucji. Jedynym warunkiem uruchomienia go jest zebranie grupy około 30 zainteresowanych. Z tym, jak sądzę, nie będzie problemów. W zależności od mocy instalacji i cen za energię elektryczną inwestycja powinna zwrócić się po ok. pięciu – siedmiu latach. Trwałość elementów instalacji jest znacznie dłuższa, gwarancje również. Jesteśmy też zabezpieczeni przed kolejnymi podwyżkami. Zainteresowanych zachęcam do kontaktu z nami na adres: klaster@energia-jarocin.pl z dopiskiem „Fotowoltaika”. Uważnie będziemy obserwować program rządowego wsparcia pn. „Energia plus” zapowiedziany podczas grudniowej konwencji PiS przez wicepremiera Jarosława Gowina. Ma on dotyczyć zniesienia barier prawnych utrudniających instalowanie OZE w domach oraz opracowania systemu kredytów, pożyczek wspierających ich zakup i instalację. Jeśli program uda się połączyć z naszymi planami, pojawią się korzyści dla mieszkańców.


9 stycznia o 17:00 w jarocińskim ratuszu odbędą się konsultacje dotyczące możliwości pozyskania wsparcia w ramach rządowego programu pn. „Czyste Powietrze”. Na spotkanie, w charakterze prelegenta, został zaproszony ekspert z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Źródło: JAPIK
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.