Dzisiaj jest: 21.5.2019, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Czego nie wiecie o PRL-owskiej cenzurze? - spotkanie z Błażejem Torańskim

Data wydarzenia: Lokalizacja: Czytelnia Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich w Jarocinie Dodano:
Czego nie wiecie o PRL-owskiej cenzurze? - spotkanie z Błażejem Torańskim
27 marca o 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie Błażeja Torańskiego. Do Jarocina pisarz przyjedzie ze swoją najnowszą książką pt. „Knebel. Cenzura w PRLu”. Porozmawia o niej w czytelni Biblioteki Głównej w Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.

Książka Błażeja Torańskiego pt. „Knebel. Cenzura w PRL-u.” zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami i literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy. Największym zwycięstwem cenzury PRL-u było wmówienie zainteresowanym, że właściwie nie istnieje – choć przenikała wszystkie aspekty życia.

Profesor Romek ujawnia, że cenzorzy znali prawdę o Katyniu „od zawsze”. Zostali wyedukowani do oceny treści pod kątem poszukiwania aluzji. „Gdyby nie było cenzorów, – zapewnia Grzegorz Królikiewicz - nie doszedłbym do żadnych rezultatów! Oni, durnie, nawet nie wiedzieli, jak krzepią mnie swoją obecnością”. Poeta, Ernest Bryll zmieniał tekst w śpiewogrze pn. „Po górach, po chmurach”, żeby udobruchać Gomułkę rzucającego kałamarzami w urzędników. Powodem był donos sugerujący, że monolog diabła jest aluzją do jego osoby. Cenzura potrafiła wychwycić kolizję seksuologii z polityką. Zbigniewowi Lwu-Starowiczowi zdjęto artykuł pod tytułem „Miłość francuska” z uwagi na wizytę w Polsce prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a. Krakowski cenzor wspomina , jak udało mu się wywieźć na Zachód i opublikować tajne zapisy oraz instrukcje dla cenzorów. Dyrektor opolskiej delegatury Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk opowiada o próbach pogodzenia wiary w Boga i pracy dla komunistycznego systemu.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.