Środa, 21 Listopada 2018 - Alberta, Janusza, Konrada

Żydowska radość życia 2018

VII edycja Simchat Chajim Festival 2018 po raz pierwszy zagości w Poznaniu. Festiwal kultury żydowskiej porwie uczestników w wyjątkową podróż w świat sztuki, muzyki, kuchni i niesamowitych osobowości. Przez 11 dni, odbędzie się blisko 40 wydarzeń, nie tylko w Poznaniu, ale również w Jarocinie i Krotoszynie. Dzięki tegorocznym imprezom festiwalowa publiczność pozna nie tylko artystów i gości z Polski, ale również z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

- Nasze kroki nieprzypadkowo zmierzają w kierunku Poznania. Przez poprzednie dwie edycje pojawiało się wiele pytań od publiczności: „A dlaczego nie Poznań?”. Dziś im odpowiadamy: „Teraz czas właśnie na Poznań!”. To nie jedyny krok w nową przestrzeń. To także wyjątkowi goście – mówi Patryk Piotr Antoniak, dyrektor artystyczny Simchat Chajim Festival. Podczas festiwalu w Jarocinie Krystyna Janda wystąpi z niezwykle przejmującym spektaklem opowiadającym o marcu 1968 roku. Również w Jarocinie odbędzie się  pierwszy i jedyny w Polsce koncert izraelskiego rockowego zespołu Bucharest. A to tylko początek tego, co czeka na Wielkopolską publiczność podczas Simchat Chajim Festival.

Dużą rolę obok sztuki odgrywa edukacja. Nie tylko młodzieży, ale także najmłodszych - Wiemy i wciąż wierzymy, że bogata kultura, wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo i historia to elementy, które łączą, a nie dzielą – mówi Patryk Piotr Antoniak. Dlatego też po raz drugi odbędą się warsztaty pt. „O kulturze żydowskiej i o tym, jak się porozumieć” przygotowane przez edukatorów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W programie festiwalu nie brak także odwołań do współczesności, czyli niezwykłych filmów, aromatycznej kuchni i różnorodnej muzyki. Wielowymiarowa idea imprezy to właśnie: koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ludźmi sztuki i kultury oraz wykłady.

Simchat Chajim to „radość życia”, poszukiwanie oraz odnajdywanie jej w różnych przejawach sztuki i kultury. To także dialog przeszłości z teraźniejszością. - Z każdym rokiem Festiwal się rozwija, przybiera nieco inną formę, ale od początku zależy nam na tym, aby poruszać najważniejsze i ciągle aktualne tematy. Dlatego w tym roku nie mogliśmy pominąć rocznicy marca 1968 roku czy 70. rocznicy powstania państwa Izrael – podsumowuje dyrektor artystyczny Festiwalu. Poznań, Jarocin i Krotoszyn przez 11 dni będą tętniącym sercem żydowskiego dziedzictwa.

Udział w większości wydarzeń w ramach Simchat Chajim Festival 2018  jest bezpłatny. Bilety na spektakle i koncerty można kupić na stronie bilety24.pl, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Festiwal jest współfinansowany ze środków publicznych Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznania, Miasta i Gminy Jarocin oraz Miasta i Gminy Krotoszyn pozyskanych przez Stowarzyszenie Krotochwile.


Program Simchat Chajim Festival 2018

17 maja
19:00 – pokaz filmu pt. „Echa ze strychu”, Dom Tramwajarza, Poznań; Historia przyjazdu żydowskiej rodziny do Polski i odwiedzin u polskiej rodziny Grocholskich, która ukrywała na strychu krewnych reżyserki przez dwa lata wojny. Wstęp wolny.
19:00 – wernisaż wystawy pt. „Roma Ligocka. Poszukiwanie bliskości”, Galeria na Dziedzińcu Sztuki, Poznań; Jaka jest recepta na odnalezienie radości w życiu? Kluczowym elementem portretowanych postaci – kobiet, aniołów czy mężczyzn – są wyraziste, duże oczy, które wciągają w swój świat każdego, kogo napotkają. Wystawa w ramach cyklu Wystawowa Wiosna czynna od 18 maja do 7 czerwca. Wstęp wolny.
19:40 – pokaz filmu pt. „Wytrwałość”, Dom Tramwajarza, Poznań; Film Małgorzaty Imielskiej pokazuje historię Bena Barenholtza. Ten wybitny producent po latach wraca razem z bratem na Wołyń, gdzie odżywają bolesne wspomnienia historii rodziny z czasów drugiej wojny światowej. Wstęp wolny.

18 maja
15:00 – pokaz filmu pt. „Książę i dybuk”, Kino Echo, Jarocin; Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. „Książę i dybuk” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Aktualnie brak informacji o biletach.
18:00 – wernisaż wystawy pt. „Empatia”, Galeria Refektarz, Krotoszyn; Empatia jest jednym z powodów istnienia sztuki. Można też powiedzieć, że sztuka to jedno z najczulszych mediów empatii lub – po prostu – następstwo empatii. Szeroko rozumiana empatia obejmuje nie tylko ludzi, zwierzęta i rośliny, ale także tzw. rzeczy martwe. Wstęp wolny.
19:00 – koncert Kroke & Sławomir Berny, JOK Jarocin; Kroke to zespół kojarzony głównie z muzyką klezmerską. W swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, doceniany przez publiczność na całym świecie. Bilety w cenach 40 zł i 30 zł do nabycia w JOK Jarocin i na stronie: bilety24.pl.

19 maja

19:00 – Roma Ligocka – spotkanie z pisarką, Galeria na Dziedzińcu Sztuki, Poznań; Spotkanie autorskie z uznaną pisarką i malarką Romą Ligocką, autorką książki pt. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”. Wstęp wolny.
20:00 – koncert ORI, Słodownia, Stary Browar, Poznań; ORI w swej twórczości podróżuje przez takie gatunki muzyczne, jak R&B, Soul, Pop, Dream-Pop i Electro-Pop. Jego muzyka jest niezwykła i nie boi się odkrywać w nas najgłębszych i najbardziej realnych emocji. Wejściówki w cenie 40 zł nabycia na stronie: bilety24.pl.
17:00 – pokaz filmu pt. „Książę i dybuk”, Kino Echo, Jarocin
18:00 – pokaz filmu pt. „Hummus!” i spotkanie z reżyserem, Kino Muza, Poznań; W „Hummusie!” poznajemy trzy główne postaci – ciężko pracującą muzułmankę, zawsze uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijańskiego Araba w ciągłym poszukiwaniu znaczenia. Pomimo historycznych i kulturowych różnic, wszystkich ich łączy… namiętna miłość do humusu. Darmowe wejściówki do odbioru w kasie Kina Muza.

21 maja

11:00 – spektakl pt. „Prot i Filip”, Krotoszyński Ośrodek Kultury; To zabawna opowieść o dwóch przyjaciołach – Procie i Filipie. W sytuacjach kryzysowych – wskoczyliby za sobą w ogień, ale na co dzień nie przepuszczą żadnej okazji, żeby spłatać sobie figle. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Krotoszyńskim Ośrodka Kultury.
19:00 – monodram pt. „Zapiski z wygnania” Teatru Polonia, JOK Jarocin; „Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. Choć opowieść Sabiny Baral sama w sobie jest niezwykle przejmująca i nieraz wstrząsająca, wypowiedziana przez Krystynę Jandę nabiera takiej siły, jakiej nie dałaby tym słowom żadna inna polska aktorka. To jest także wielki, wręcz spektakularny w swojej niespektakularności triumf słowa w teatrze. „Zapiski z wygnania” wyreżyserowała Magda Umer. Na scenie pojawi się Krystyna Janda wraz z zespołem Janusza Bogackiego. Bilety w cenach 85 zł i 65 zł do nabycia w JOK Jarocin oraz na stronie: bilety24.pl.

22 maja
11:00 – spektakl pt. „Prot i Filip”, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Bilety w cenach 10 zł do nabycia w JOK Jarocin.
18:30 – wykład pt. „Emigranci marcowi w Izraelu”, Dom Tramwajarza, Poznań; Podczas spotkania dr Kamila Dąbrowska opowie, kim byli ludzie, których zmuszono do wyjazdu z Polski w wyniku antysemickiej kampanii marca 1968. Zebrani usłyszą także dokąd wyjechali i jak potoczyły się losy grupy, która wybrała Izrael jako swoją ojczyznę. Wstęp wolny. 

23 maja
9:00-12:30 – warsztaty edukacyjne, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Warsztaty przybliżą młodym ludziom kulturę żydowską, a poprzez udział w ćwiczeniach, poznają podstawowe fakty dotyczące współczesnych polskich Żydów. Poruszony zostanie też temat odkrywania lokalnej historii i porozumienia między osobami z różnych kultur. Bezpłatne zapisy pod numerami telefonów: 694-108-224 lub 881-448-891 bądź mailowo: biuro@simchatchajim.pl.
9:00-13:00 – zajęcia pt. „W Akademii Pana Kleksa”, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Akademia Pana Kleksa to baśniowa przestrzeń, w której dzieci wezmą udział w różnych zajęciach. Dzięki uczestnictwu w warsztatach dzieci poznają lepiej książkę i postać autora – Jana Brzechwy. Bezpłatne zapisy pod numerami telefonów: 694-108-224 lub 881-448-891 bądź mailowo: biuro@simchatchajim.pl.
19:00 – pokaz filmu pt. „Zero motywacji”, Dom Tramwajarza, Poznań; „Zero motywacji” przygląda się kobietom – żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wstęp wolny.

24 maja
9:00-12:30 – warsztaty edukacyjne, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Bezpłatne zapisy pod numerami telefonów: 694-108-224 lub 881-448-891 bądź mailowo: biuro@simchatchajim.pl.
9:00-13:00 – zajęcia pt. „W Akademii Pana Kleksa”, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Bezpłatne zapisy pod numerami telefonów: 694-108-224 lub 881-448-891 bądź mailowo: biuro@simchatchajim.pl.
18:30 – spotkanie z Magdaleną Kicińską, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Spotkanie poświęcone będzie książce pt. „Pani Stefa”. Jest to biografia Stefanii Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka, dziś niemal zapomnianej. Fragmenty książki podczas spotkania czytać będzie ceniona aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Wstęp wolny.
19:00 – pokaz filmu pt. „Ruszanie pod górę”, Dom Tramwajarza, Poznań; Komediodramat opowiadający historię dobrze sytuowanej jerozolimskiej rodziny. Ora trafia do szpitala w stanie śpiączki w wyniku wypadku samochodowego. Jej dzieci i cała rodzina stara się jej pomóc. Do grona bohaterów filmu należy duet chirurgów plastycznych, poruszający się na wózku trener maratonów, twardy prywatny detektyw, instruktor jogi, zmysłowa tancerka brzucha i gwiazda kina arabskiego. Wstęp wolny.
20:00 – spotkanie z Ryszardem Krynickim, Poznań; Ryszard Krynicki to ceniony polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Autor przeczyta wybrane wiersze oraz weźmie udział w dyskusji, do której zaproszony został m. in. prof. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
20:00 – kolacja izraelska, Restauracja Start, Poznań; Kolacja w przewrotnej formie izraelskiego śniadania, do którego przy wspólnym stole zasiadają całe rodziny. O smakach Bliskiego Wschodu, wyjątkowych przyprawach i tajnikach opowie Beata Mintzberg. Organizatorzy zapewniają, że nikt nie wyjdzie głodny.

25 maja
9:00-13:00 – zajęcia pt. „W Akademii Pana Kleksa”, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Bezpłatne zapisy pod numerami telefonów: 694-108-224 lub 881-448-891 bądź mailowo: biuro@simchatchajim.pl.
10:00-12:30 – krav maga dla seniorów, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Krav maga to izraelski system walki, który składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z innych sztuk walki. W ramach zajęć zawodowi instruktorzy nauczą seniorów podstawowych elementów skutecznej samoobrony. Wstęp wolny.
18:30 – wykład prof. Deborah Lipstadt, Poznań; Prof. Deborah Lipstadt to znana amerykańska pisarka i historyk. Jej proces z negacjonistą Davidem Irvingiem był głośny na całym świecie. Jej historia została opowiedziana w filmie „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Prof. Lipstadt opowie o procesie i swoich doświadczeniach z nim związanych. Wstęp wolny.
19:00 – Winicjatywa: Izrael, Restauracja Start, Poznań; Spotkanie ze smakami kuchni izraelskiej. Wstęp wolny.
20:30 – koncert zespołu Bucharest, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Bucharest to rockowa kapela z Izraela, której muzyka utrzymana jest w klimatach indie-rock, shoe-gaze, Psych-rock-pop. Będzie to pierwszy i jedyny koncert grupy w Polsce. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w JOK Jarocin.
22:00 – klezmerskie silent disco, Strefa Simchat Chajim, Rynek, Jarocin; Jedyne w Polsce klezmerskie silent disco! Na Simchat Chajim Festival DJ EMPE zaproponuje tematy z różnych stron świata, zadba też o globalne etno after party, a wszystko w tanecznych rytmach inspirowanych muzyką klezmerską. Wstęp wolny.

27 maja
18:30 – koncert zespołu Neoklez, Kino Przedwiośnie, Krotoszyn; „Energetyzująca i bezkompromisowa grupa NeoKlez” – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Każdy ich koncert, to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.
Źródło: Foto. Materiały Prasowe
2018-05-04 14:31 219

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.